Czym jest joga

Joga wywodzi się z Indii, gdzie jest praktykowana od ponad 4 tys. lat. Termin joga ma wiele znaczeń, ale dwa spośród nich oddają najpełniej istotę tego systemu: ujarzmienie i zjednoczenie. Ujarzmienie własnego ciała, zmysłów, zachcianek, popędów - nie chodzi tu jednak o wyparcie lub stłumienie, ale o zapanowanie nad nimi tak, aby nam służyły oraz pomagały w rozwoju fizycznym, psychicznymi i duchowym.

Drugie znaczenie terminu joga to zjednoczenie - tego, co fizyczne, psychiczne i duchowe, zsynchronizowane na najwyższym możliwym poziomie. Takie poddanie, aby mogło przejawić się to, co w nas najlepsze. Jest to, więc system samodoskonalenia, samodyscypliny, który ma przygotować nas do poznania swojej prawdziwej Natury oraz życia zgodnie z nią i zjednoczenia z Najwyższym. Joga to jedna z 6 wypracowanych w tradycji wedyjskiej ścieżek duchowego rozwoju prowadzących do wyzwolenia.

B.K.S. Iyengar -  twórca jogi iyengarowskiej

Joga wg B.K.S. IYENGARA ®

W metodzie B.K.S Iyengara podstawową praktyką jest wykonywanie asan (czyli postaw ciała), pranajam (ćwiczenie świadomego oddychania) oraz medytacja. Asany dają zdrowie, wzmacniają ciało, zapewniając mu przy tym giętkość i elastyczność, uwalniając je od nagromadzonych w nim toksyn, usuwają zmęczenie oraz pomagają zregenerować system nerwowy. Dają piękno, siłę, stanowczość, wewnętrzny pokój oraz jasność widzenia, tym samym kształtują pogodne usposobienie, przynosząc poczucie jedności ciała, umysłu i jaźni. Najdonioślejsze jednak ich znaczenie polega na tym, że pomagają uspokoić i kontrolować umysł i uczynić go posłusznym narzędziem do poznawania samego siebie.

Joga wg. metody Iyengara wyróżnia się niespotykaną precyzją nauczania postaw ciała (asan) dlatego umożliwia poszukiwania na bardzo głębokich pokładach świadomości.

Użycie różnych pomocy sprawia, że praktyka jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i predyspozycji ćwiczących oraz stwarza szansę na harmonijną i zrównoważoną pracę dla każdego. Ćwiczyć mogą także panie w ciąży aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie oraz przygotować się do porodu.

Przy zastosowaniu precyzyjnych technik pranajamy następuje obfity pobór tlenu do organizmu, dzięki któremu w ciele ćwiczącego zachodzą subtelne zmiany chemiczne. Tak jak praktyka asan usuwa przeszkody powstrzymujące swobodny przepływ energii, tak praktyka pranajamy reguluje jej przepływ w całym ciele. Reguluje ona także myśli, pragnienia praktykującego, daje mu równowagę i siłę woli niezbędną do tego, by zostać panem samego siebie.

Ćwicząc jogę wzrastająca samoświadomość pomoże Ci dokładnie rozpoznać i sprecyzować własne ograniczenia. Pełna oddania praktyka umożliwi Ci przezwyciężenie nieświadomych, autodestrukcyjnych wzorców i ustanowienie nowych, prowadzących ku pożytecznej zmianie. Jeśli konsekwentnie zaangażujesz się w proste z początku ćwiczenia będziesz zdumiony ich zdolnością dokonania przemiany. Terapia jogą jest procesem opartym na własnym doświadczeniu, procesem rozwijającym samoświadomość i samokontrolę - będące zarazem fundamentem zdrowia.

Ta joga to system leczenia i kultywowania ciała - świątyni, w której mieszka duch. Dzieje się to bez mistyfikacji, zadżumienia magicznymi formułkami lub oderwanymi od życia rytuałami". *B.K.S. Iyengard, "Światło Jogi"

Y O G A H   C I T T A V R I T T I   N I R O D H A H

Joga jest zatrzymaniem poruszeń w świadomości

Pantanjali Joga Sutra 1.2

B.K.S. Iyengar -  twórca jogi iyengarowskiej

Zacznij praktykę jogi dziś!