Paulina Stróż

Paulina Stróż

Założycielka Szkoły, Dyplomowany Nauczyciel Jogi Iyengara ® Poziom III

Z wykształcenia jestem pedagogiem oraz dyplomowaną nauczycielką jogi Iyengara poziomu 3 .
Moją przygodę z jogą rozpoczęłam w 1995 roku. Od 2004 praktykuję jogę regularnie w Instytucie B.K.S Iyengara w Punie (RYMYI - Indie), z którym utrzymuję stały kontakt. Zarówno w Polsce jak i w Indiach praktykuję pod przewodnictwem Ojca Joe Pereiry, który stał się dla mnie ważnym nauczycielem i prowadzi mnie ścieżką duchowego rozwoju. Ritta Keller prowadziła mnie przez ostatnie trzy poziomy nauczania (Junior) i prowadzi nadal a ja uczestniczę w jej warsztatach w Polsce i w Niemczech. Z Faeqiem i Corinem Biria praktukuję jogę zarowno w Polsce jak i we Francji. Od 2000 roku prowadzę szkołę jogi Iyengara we Wrocławiu, której jestem założycielem. Organizuję liczne warsztaty tematyczne, terapeutyczne, wyprawy do Indii oraz egzaminuję i szkolę nauczycieli stopnia Introductory II. Jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara.

"Na co dzień praktykując asany zachwyca mnie inteligencja ciała, świadomy ruch. Aktywność nie rozdzielająca fizyczności od innych płaszczyzn osobowości. Praktyka umożliwiająca dostęp do świadomości od strony fizycznej, rozwijająca zwinne, lekkie, silne i zdrowe ciało. W asanach czuję przekraczanie własnych granic z pełnym szacunkiem dla ograniczeń swojego ciała. Z dnia na dzień czuję rosnącą siłę i wrażliwość. Pomimo wielu trudnych chwil czuję się spełniona i przepełnia mnie wiara w Boską Opatrzność której oddaje się podczas codziennego rozkładania maty i wszystkich innych czynności."

Najważniejsze aspekty praktyki jogi dla mnie to:

  • - wycofywanie świadomości z procesu myślenia - przejście na odczuwanie i obecność (świadome bycie) - ta umiejętność była zawsze punktem wyjścia we wszystkich tradycjach mistycznych i wydaje mi się szczególnie ważna jako efekt praktyki jogi
  • - odkrywanie swoich ciemnych stron. Zanim człowiek zostanie uzdrowiony musi poznać, uświadomić sobie wszystkie swoje ciemne strony by stopniowo przemieniać swą egocentryczną naturę w świetlistą - nie jest to zatem droga na skróty -ale długotrwała przemiana, często to długa i niełatwa droga
  • - oczyszczanie serca - także wszystkie tradycje mistyczne odwołują się do oczyszczania serca (które nie jest tylko siedliskiem emocji ale głębokim instrumentem percepcji). Po oczyszczeniu jesteśmy w stanie stopniowo dostrzegać Boską Rzeczywistość; stopniowo obecność staje się czymś wiecej niż indywidualną obecnością ale staje się odbiciem Większej Obecności
  • - szczególnie ważne w mojej praktyce i nauczaniu stało się słowo powiedziane przez Ks.Joe Pereirę wczasie pobytu w Polsce - "Poprzez praktykę mamy głębokie poczucie bycia kochanym i nie poszukujemy już półśrodków" . Pozytywne stan Bycia Samemu (w odróżnieniu Bycia Samotnym) staje się coraz bliższy.
  • - dopiero na ostatnim miejscu - dobrostan fizyczno - duchowy - ale tylko jako pozytywny skutek uboczny praktyki asan oraz redukcja stresu.

Tomasz Kaczmarek

Dyplomowany Nauczyciel Jogi Iyengara ® Introductory II

Praktykę jogi metodą Iyengara rozpoczął w 2007 roku. Od 2012 roku praktykuje i uczy się pod czujnym okiem Konrada Kocota (prekursora jogi w Polsce). Regularnie doskonali praktykę uczestnicząc w warsztatach najwyżej wykwalifikowanych nauczycieli z Polski, jak Jerzy Jagucki, Konrad Kocot, Robert Spica, Roman Grzeszykowski, oraz zagranicznych jak Corin Biria (Francja), Lois Steinberg (USA), Stephane Lalo (Francja), Sharat Arora (Indie).

Jest członkiem Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce. Doświadczenie dydaktyczne zdobył ucząc we wrocławskim Centrum Jogi "Fabryka Energii", a potem prowadząc zajęcia w Centrum Rehabilitacji "Gaja" w Bielawie. Obecnie uczy się i prowadzi zajęcia w Szkole Jogi - NAMASTE Praktyka Jogi we Wrocławiu dla grupy początkującej i zaawansowanej.


Tomasz Kaczmarek
Gosia Parduła

Gosia Parduła

Dyplomowany Nauczyciel Jogi Iyengara ® Introductory II

Gdy w 2009 roku miałam szczęście trafić na zajęcia jogi do mojej pierwszej nauczycielki Beaty we Wrocławiu, nie spodziewałam się, że rozpocznie się nowy etap w moim życiu. Po prostu zakochałam się w jodze. I tak mam niezmiennie od ponad 10 lat i nawet ciąża nie sprowokowała mnie do przerwy w praktyce. Po drodze spotkałam niesamowitych nauczycieli, uczestniczyłam w licznych warsztatach i wyjazdach, spędziłam kilka tygodni w Indiach w asramie Yoga Vidya koło Trimbaku, gdzie w 2012 roku zdobyłam pierwsze, podstawowa uprawnienia do uczenia hatha jogi.

Latem 2011 roku po raz pierwszy stanęłam na macie na zajęciach u Pauliny Stróż w Namaste. I tak przez te całe lata wspólnie się spotykamy, praktykujemy, wyjeżdżamy na warsztaty. W 2015 roku, będąc w trakcie kursu nauczycielskiego, po raz pierwszy stanęłam na macie jako prowadząca zajęcia właśnie w szkole Pauliny. Jest to niezwykłe doświadczenie, każde zajęcia to wyjątkowe spotkanie zarówno z uczniami jak i samą sobą. Jestem za to bardzo wdzięczna, tym szczególniej, że w międzyczasie urodziłam syna, wyprowadziłam się z Wrocławia, ponownie tu wróciłam i od razu skierowałam swe kroki do Namaste, co zaowocowało zakończeniem kilkuletniego kurs u nauczycielskiego według metody Iyengara, pod okiem Pauliny, ale umożliwiło mi również powrót do nauczania jogi. Bardzo dziękuję za te wszystkie lata wspólnych spotkań i inspiracji. Czekam na więcej...

W 2019 zakończyłam kurs nauczycielski według metody Iynegara, zakończony stopniem Introductory II. Jako członkini Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce spełniam wszystkie wymagania dotyczące nauczycieli jogi tej metody.

Pozdrawiam cieplutko

Ania Król - Hulewicz

Dlaczego joga?

Joga przyszła do mnie dość późno, wraz z doświadczeniem życiowym. Wcześniej była zbyt „nudna” i zbyt statyczna. Wartość tej drogi odkryłam dopiero jako mama, pochłonięta opieką nad dziećmi i pracą zawodową. Wtedy też zaczęłam poszukiwać skrawka przestrzeni dla siebie. Mocnym bodźcem był ból w ciele, które w ten sposób upomniało się o moją uwagę.

Gdyby nie joga, byłabym innym człowiekiem, w zupełnie innym miejscu w życiu. Nastoletnie dziś córki mówią, że dzięki jodze stałam się spokojna, opanowana, bardziej wspierająca. I to prawda, joga nie tylko wpłynęła na moje ciało, ale również na umysł. Myślę, że teraz przyszedł czas na serce.

Joga to droga nieustannego rozwoju, warsztaty, kurs nauczycielski, praktyka własna - to moja codzienność.

Bardzo dziękuję Markowi Bednarskiemu i Paulinie Stróż za okazane zaufanie i umożliwienie mi stawiania pierwszych, nauczycielskich kroków w prowadzonych przez nich szkołach. Im więcej jogi, tym więcej czasu.

Skończyłam podyplomowe Studia Jogi Klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie kontynuuję trening nauczycielski pod okiem Katarzyny Pilorz. Uczestniczę w warsztatach u różnych nauczycieli, czerpiąc z ich rozumienia przekazu BKS Iyengara i dziękuję losowi, że otworzyła się możliwość kształcenia online. Jestem wdzięczna nauczycielom za możliwość praktykowania w takiej formule. Dziękuję za drogowskazy jakimi byli i są mentorzy, z którymi dane mi było się zetknąć: Katarzyna Pilorz, Marek Bednarski, Paulina Stróż, Robert Spica, Lesław Kulmatycki, Marcia Monroe, Eyal Shifroni, Dawid Meloni i wielu innych, którzy wskazali mi różne oblicza jogi.

Ania Król - Hulewicz
Nina Żamejć

Nina Żamejć

Jestem certyfikowaną nauczycielką Metody Iyengara, poziomu 1 od 2021 roku. Należę do Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce.

Na zajęcia jogi trafiłam po raz pierwszy do Pauliny Stróż około 2007-2008 roku. Szukałam wtedy metody spektakularnego rozciągania, które miało wspomóc moje inne niż joga aktywności ruchowe, a znalazłam w tej metodzie mnóstwo innych rzeczy. Od tamtego momentu joga po prostu jest ze mną, a moja motywacja i cel praktyki ewoluuje z czasem.

Zaprowadziło mnie to do chęci dzielenia się jogą z innymi i od 2018 roku biorę udział w treningu nauczycielskim prowadzonym w systemie mentorskim przez Paulinę Stróż. Uczestniczę w regularnych zajęciach, asystuję w Namaste oraz praktykuję podczas warsztatów z nauczycielami z Polski i zagranicy. 2020 rok okazał się szczególnym również dlatego, że zaczęłam prowadzić regularnie zajęcia w Namaste, możemy się więc spotkać w różnych miejscach na sali, co szczególnie mnie cieszy.

Pozostaję wierna metodzie Iyengara. Praktyka jogi w ten sposób otwiera coraz to nowe obszary, nie tylko w zakresie fizycznych możliwości. Cenię ją za prawdziwą uniwersalność, dostępność, możliwość niekończącego się odkrywania i ciągłej pracy, mnóstwo dobra i szacunku dla ciała i ducha.

Karolina Nowak

Jogę praktykuję od ponad 10 lat. Początkowo w kameralnych grupach, później pod okiem Pauliny Stróż, u której uczyłam się od 2018r na treningu nauczycielskim. W tym czasie czerpałam również inspiracje od innych nauczycieli w trakcie licznych warsztatów i kursów. Od kilku lat prowadzę regularne zajęcia jogi i pracy z ciałem indywidualnie oraz grupowo. Organizuję też warsztaty stacjonarne i wyjazdowe. Dużo pracuję z kobietami w każdym wieku i na każdym etapie: przygotowuję kobiety w ciąży do porodu, towarzyszę im po porodzie, pracuję również z nastolatkami i seniorkami. Joga i praca z ciałem była obecna również i w moim życiu w różnych momentach, i na różnych etapach. Jest ona dla mnie źródłem niewyczerpanej wiedzy o sobie, życiu i relacjach. Na swoich zajęciach i warsztatach zachęcam swoich uczniów do budowania zaufania do swojego ciała i traktowania go jako źródła przyjemności i czucia. Obecnie jestem w trakcie szkolenia na terapeutkę obszaru dna miednicy. Zafascynowana kobiecością, cyklicznością, rytmem natury. Z natury nomadka, obecnie bardziej uziemiona mama 5 letniej Zoji.
Karolina Nowak
Paula Panasiuk

Paula Panasiuk

Z wykształcenia chemiczka, z zawodu visual merchandiser, z zamiłowania joginka. Zaczęłam praktykować jeszcze na studiach w Szczecinie, gdzie joga była dla mnie w tamtym okresie kolejną formą ruchu. Po latach praktyki poczułam czym tak naprawdę jest dla mnie joga. Chęć przekazania tego dobrostanu spowodowała, że zaczęłam się kształcić w kierunku nauczania jogi pod okiem Ewy i Rafała Lichtarowiczów.Po przeprowadzce do Wrocławia trafiłam do szkoły Namaste, gdzie rok później rozpoczęłam szkolenie nauczycielskie w systemie mentorskim. Uczestniczę regularnie w warsztatach i zajęciach u polskich (Konrad Kocot, Paulina Stróż, Ewa Wardzała) oraz zagranicznych nauczycieli (Lois Steinberg, o. Joe Perejra, Gabriella Giubilaro).Każde warsztaty, zajęcia czy praktyka własna utwierdzają mnie w tym, że jestem na dobrej ścieżce.

Elżbieta Szwaczka


Cześć, tu Elisabeth
Jestem certyfikowanym nauczycielem Jogi Iyengara w stopniu I. Od 2013 roku praktykuje i kształcę się pod okiem takich nauczycieli jak: Paulina Stroż, Konrad Kocot, Jurek Jagucki, Alla Raginis, Ks.Joe Pereira, Lois Stainberg, czy Rita Keller.

Często słyszałam opinię, że joga Iyengara jest czysto fizyczna, ale przecież tylko 3 ze 196 Jogasutr Patandzalego opisują praktykę pozycji fizycznych zwanych Asnami,a ich przekaz jest jasny i głęboki. Jeśli praktykujesz te pozycje stabilnie i bez przemocy, twoje ciało rozluźni się, uwolnią się napięcia, a co najważniejsze Twój umysł może przejść do medytacji. Właśnie wtedy, w tych stanach rozluźnienia możemy dowiedzieć się, poczuć, że jesteśmy czystym istnieniem, cichym bezruchem pod warstwą umysłowego zgiełku. To właśnie joga niejednokrotnie pozwoliła mi doświadczyć takich momentów.

Głęboko wierzę w to, że dzięki Jodze możemy odzyskać kontrolę nad własnym życiem, które czasami ucieka nam przez palce. Wierzę, że powrót do ciała może być początkiem powrotu do siebie i do poczucia wolności i właśnie to przekazuję podczas swoich zajęć i warsztatów.

Świadomy ruch, oddech, medytacja to najważniejsze aspekty mojej praktyki zarówno od strony nauczycielki jak i uczennicy. Namaste 🙏
Elżbieta Szwaczka
Małgorzata Korczak

Małgorzata Korczak

Jogę według metody B.K.S Iyengara praktykuje od 2014 roku a szkolenie w systemie mentorskim pod okiem Pauliny Stróż polegające m.in. na doskonaleniu własnej praktyki, obserwacji zajęć i asyście rozpoczęła w 2019 roku. Brała udział w licznych warsztatach z autorytetami metody Uday Bhosale, ks. Joe Pereira, Christian Pisano, Śri. H. S. Arun, Lois Steinberg oraz wieloma nauczycielami z Polski. Ceni jogę za kreatywność, wszechstronność, precyzje i medytacyjne podejście. Wierzy, ze umiejętna praktyka działa terapetutyczne i jest dla każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. ,,Joga jest dla mnie narzędziem kształtowania charakteru, tworzeniem przestrzeni pomiędzy powstaniem emocji a reakcji na nie. Joga jest procesem stawania się lepszym, bardziej czułym człowiekiem. Procesem, który przeplata progres z regresem i odpuszczaniem, ciągiem zmian i nauki akceptacji. Cieszy mnie każdy stan, bo droga jest lepsza niż dotarcie do mety a świadomość długości tej drogi mnie tylko motywuje." Osobiście Kocha każda forme ruchu szczególnie taniec. W wolnych chwilach podróżuje, przemierza górskie szlaki i wspina się.

Maria Roszkowska

Dyplomowana i certyfikowana nauczycielka jogi metodą BKS IYENGARA® w stopniu Introductory II (obecnie poziom 1).

Praktykę jogi rozpoczęłam pod koniec 2010 roku, trafiając na zajęcia jogi prowadzone przez Marka Bednarskiego. Od tamtej pory zaczęła się moja przygoda z jogą, która nieprzerwanie trwa do dzisiaj. Jest to dla mnie najpełniejsza ścieżka własnego rozwoju, gdzie mogę zadbać zarówno o ciało, jak i o umysł.

Od 2012 roku biorę udział w szkoleniach organizowanych przez najlepszych nauczycieli jogi z zagranicy: Abhijata Sridhar-Iyengar, wnuczka Iyengara (Indie), Faeq i Corrine Biria (Francja), Marcia Monroe, Lois Steinberg (USA), Eyal Shifroni (Izrael), David Meloni (Włochy), Christian Pisano (Francja).

Kurs nauczycielski robiłam u Jurka Jaguckiego, jednego z najbardziej doświadczonych nauczycieli jogi Iyengara w Polsce. Brałam również udział w szkoleniach prowadzonych przez Katarzynę Pilorz. Dzięki niej poznałam najważniejsze aspekty bezpiecznej praktyki kobiecej na każdym etapie życia.

Obecnie najważniejszym dla mnie nauczycielem jest David Meloni. W 2017 roku pierwszy raz wzięłam udział w jego warsztacie, mogę powiedzieć, że był to punkt zwrotny w mojej własnej praktyce. Od tamtej pory regularnie biorę udział w warsztatach i szkoleniach, które prowadzi.
Maria Roszkowska
Miriam Dyduch

Miriam Dyduch

W doświadczaniu praktyki jogi jestem od ponad 10 lat. Od samego początku do dnia dzisiejszego metoda Iyengara jest dla Mnie ogromnym wyzwaniem. Prowadząc oraz biorąc udział w zajęciach uczę się swojego ciała. Poznaje jego potrzeby.
Statyczna forma otwiera medytacyjny aspekt psychiki. Taniec oraz śpiew jest moją naturą. Dotychczas tylko metoda Iyengara jest w stanie równoważyć lekkość w ruchu , koncentracje w śpiewie.
Ukończylam kurs nauczycielski u jednego z najlepszych nauczycieli w Polsce Romana Grzeszykowskiego. Biorę udział w licznych warsztatach w kraju oraz za granica. Jestem studentka fizjoterapii , wiedze na temat funkcjonalności ludzkiego organizmu czerpię od doświadczonych nauczycieli.