Grupa ogólna
Grupa ogólna przeznaczona jest zarówno dla osób początkujących jak i praktykujących regularnie.
Grupa początkująca
Grupa przeznaczona jest dla osób rozpoczynających praktykę jogi oraz dla praktykujących nieregularnie. Na zajęcia w grupie początkującej zapraszamy seniorów i Panie w ciąży. Do grupy możesz dołączyć w każdej chwili.
Grupa zaawansowana (zajęcia do 20:30)
Grupa zaawansowana przeznaczona jest dla osób praktykujących regularnie. Do grupy możesz dołączyć w każdej chwili. Zajęcia są dłuższe i trwają 2 godziny (18:30 - 20:30).
Grupa dla dzieci
Grupa przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-12 lat. Do grupy możesz dołączyć w każdej chwili.
Joga dla Seniorów
Dla seniorów joga jest najmniej forsowną i wysiłkową formą ruchu. Szczególnie polecana jest osobom, u których pojawiają się problemy z chodzeniem, siedzeniem i wykonywaniem codziennych czynności. Statyczny ruch, jaki wykonuje się w trakcie zajęć jogi, jest wręcz wskazany dla osób starszych. Nie wymaga od nich kondycji i dużej sprawności fizycznej, a jest w pełni bezpieczny. Joga to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla aktywnych seniorów, lecz także dla tych, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia jeśli chodzi o sport. Ćwiczenia uruchamiające i wzmacniające mięśnie w obrębie miednicy przynoszą ulgę w obszarze kręgosłupa lędźwiowego, a praca z rękami i barkami – poprawia kondycję kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Z kolei rozciąganie klatki piersiowej korzystnie wpływa na oddychanie i pracę serca. Praktyka jogi zwiększa ruchomość stawów, wzmocnia mięśnie przykręgosłupowe, które u osób starszych są słabe, zwiotczałe. Stawy podlegają degeneracji ze względu na wiek, a dzięki temu, że wykonuje się pozycje, w których stawy są w różnych kierunkach uruchamiane, następuje odżywienie chrząstek stawowych i pojawia się większa ruchomość stawów, co zapobiega degeneracji związanej z wiekiem. Osoby starsze powinny wybierać zajęcia właśnie dla seniorów. Zazwyczaj są one nieco łagodniejsze, dostosowane do wieku i kondycji ćwiczącego. W naszej szkole zapraszamy do wszystkich grup początkujących i ogólnych. Warto zapytać się lekarza prowadzącego, czy można przychodzić na takie zajęcia, ponieważ jest wiele schorzeń, szczególnie układu krążenia, które mogą wyeliminować taką osobę z ćwiczeń. Jeśli jednak osoba starsza przyjdzie na zajęcia i zgłosi schorzenia układu krążenia, aparatu ruchu czy inne dolegliwości, które ma, to wtedy w sposób bezpieczny może uczestniczyć w zajęciach. Przy regularnym treningu, tzn. 2–3 razy w tygodniu, po trzech miesiącach można zaobserwować już efekt uspokojenia, wyciszenia. Powiązane jest to również z większą pewnością siebie, która pozwala pokonywać wszelkie kryzysy. Zapraszamy do udziału w zajęciach, podczas których praktyka będzie uwzględniała i szanowała te wszystkie ograniczenia oraz pomoże stopniowo je przekroczyć, jak również będzie łagodzić i umożliwi stopniowe pokonanie wielu fizycznych i emocjonalnych dolegliwości. Seniorów zapraszamy do udziału w zajęciach porannych i popołudniowych w ramach grup początkujących i ogólnych wg Planu Zajęć. Zapraszamy!
Joga dla kobiet w ciąży
W pierwszym trymestrze praktyka asan wpływa wyciszająco na system nerwowy wzburzony zmieniającym się poziomem hormonów. W drugim – asany przynoszą ulgę w efektach pogłębiających się zmian w żyłach nóg oraz coraz silniej obciążanych lędźwiach, usprawniają również trawienie i poprawiają przemianę materii. Trzeci trymestr przynosi często intensyfikację objawów z drugiego oraz nowe kłopoty. Wzrost ciężaru ciała oraz przemieszczanie się punktu ciężkości do przodu może wywołać intensywniejsze bóle pleców. Nacisk powiększającej się macicy na przeponę może być przyczyną trudności w oddychaniu, a nacisk na żołądek powodować uciążliwą zgagę. Pojawia się również narastające zmęczenie. Zbliża się koniec ciąży i to normalne, że kiedy brzuch się obniży może pojawić się potrzeba częstszego oddawania moczu. Wszystkim tym niedogodnościom łatwiej stawić czoła mając do dyspozycji potężne narzędzie, jakim jest odpowiednia praktyka asan. Wykonywanie asan odradza się w pierwszym trymestrze ciąży (do 14 tygodnia), czyli w czasie podwyższonego ryzyka poronienia. Nie dotyczy to pań posiadających już doświadczenie w praktyce jogi. Jeśli praktykę rozpoczynamy w ostatnim trymestrze – powinna się ona ograniczyć do pozycji relaksowych i podpartych. Absolutnie samodzielnie nie powinny praktykować osoby, których ciąża jest zagrożona lub, gdy wiążą się z nią powikłania. Zapraszamy Panie w ciąży do uczęszczania na zajęcia dla grupy początkującej i ogólnej