Newsletter14-17.06 2018 r. VI Edycja warsztatu z ks. Joe Pereira

AddThis Social Bookmark Button

NAMASTE Centrum Jogi Iyengara we Wrocławiu

VI Edycja

wyjątkowego warsztatu jogi z ks. Joe Pereirą

Wrocław 14 - 17 czerwca 2018 r

(warsztat przeznaczony dla osób praktykujących jogę wg metody Iyengara)

 pereira   Pereira   pereira3

 

Ks. Joseph Pereira

Na co dzień - ksiądz Joe, ur.1942, nauczyciel jogi Iyengara z Indii (Bombaj) w stopniu Senior, ukończył studia psychologii, filozofii i teologii w Indiach oraz studia terapeutyczne w USA. Jest założycielem i dyrektorem Kripa Foundation (kripa-łaska) i konsultantem Archidiecezji Bombaju d.s. resocjalizacji osób uzależnionych. W 2009 roku rząd Indii przyznał mu Padma Shri Award, najwyższe odznaczenie za zasługi dla narodu hinduskiego. Od 1968 r. praktykuje jogę pod okiem Gurujiego B.K.S.Iyengara, której elementy stanowią integralną część programu Kripa. Na prośbę Matki Teresyprowadził w Kalkucie rekolekcje dla sióstr z jej zgromadzenia i z jej inspiracji podjął w ramach Kripa Foundation służbę na rzecz osób uzależnionych. Ojciec Joe od wielu lat naucza również Medytacji Chrześcijańskieji jest koordynatorem krajowym Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (World Community for Christian Meditation)dla Indii. W 2010 poprowadził w Katowicach Meditatio 2010. Kierując się zasadą, że „Łaska realizuje się w ciele” w szczególny sposób łączy on chrześcijańską wiarę z hinduską mądrością uwzględniania roli ciała na drodze duchowego wzrostu.

Pereira 2017_2

ARTYKUŁY

Poniżej znajdziecie linki do artykułów opublikowanych przez nas na portalu bosonamacie.pl oraz krótkie ich fragmenty: 

"Ze względu na holistyczny charakter jogi jako dyscypliny o proweniencji orientalnej nie można spektrum jej działania zawęzić jedynie do poziomu cielesnego tak, jak ma to miejsce w przypadku popularnych na Zachodzie różnych form aktywności sportowej, ćwiczeń gimnastycznych czy fitnessu. Uczciwie należy przyznać, iż propagatorzy różnych form jogi uprawianych na Zachodzie również często ulegają pokusie redukowania jej do wymiaru czysto fizycznego. Jednak joga w swoich założeniach i w praktyce obejmuje równocześnie i równomiernie wszystkie konstytutywne elementy i wymiary ludzkiej natury – od jej ekspresji najbardziej zewnętrznej, fizycznej, cielesnej, poprzez sferę głębszą, pośrednią, tj. psychikę, aż po najbardziej wewnętrzny wymiar, czyli płaszczyznę duchową."

"W ciągu ostatnich kilku lat konserwatywni chrześcijanie w Europie i USA z coraz to większym zacięciem stawiają sobie to pytanie oskarżając jogę – największy hit eksportowy Indii na Zachód – o propagowanie hinduizmu i sprowadzanie chrześcijan na drogę zła. Niedawno spór wybuchł na nowo, gdy sąd apelacyjny w Kalifornii orzekł, że joga ma charakter świecki, „pozbawiona religijnej lub mistycznej otoczki” może być przedmiotem nauczania w szkole, bez naruszania wolności religijnej uczniów [2]. Orzeczenie było odpowiedzią na wniesiony w 2013 pozew zaniepokojonych chrześcijańskich rodziców w mieście Encinitas [3], którzy twierdzili, że zajęcia jogi wprowadzone w lokalnej szkole podstawowej były promowaniem hinduizmu i buddyzmu wśród ich dzieci."

MEDYTACJA

Ojciec Joe od wielu lat naucza również Medytacji Chrześcijańskieji jest koordynatorem krajowym Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (World Community for Christian Meditation)dla Indii. W 2010 poprowadził w Katowicach Meditatio 2010. Kierując się zasadą, że „Łaska realizuje się w ciele” w szczególny sposób łączy on chrześcijańską wiarę z hinduską mądrością uwzględniania roli ciała na drodze duchowego wzrostu.  

Pereira 2017_5

Z nauczania Księdza Pereiry:

  • "Nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego. Wielu z nas tak naprawdę nie używało swojego ciała. Niektórzy używali go w niewłaściwy sposób, a jeszcze inni (...) znieważali swe ciała. Niezależnie od tego jak postępujemy z naszym ciałem, nie zmienia to faktu, że jesteśmy stworzeniami Boga."
  • "Jeżeli chcemy być z Bogiem, a nasze ciało mówi nam: „Jeżeli nie zabierzesz mnie do Niego ze sobą, to sprawię, że ci się nie uda z Nim być”, to mamy tutaj pewien rodzaj walki. Nasze życie jest bardzo cenne, dlatego potrzebujemy zmiany perspektywy odnośnie tego, jak należy rozumieć jego pełnię. Scalenie umysłu, ciała i ducha, a przez to słuchanie ciała – oto owa wielka zmiana. Zmiana, której wszyscy musimy dokonać rozważając świętość ciała i dochodzenie do pełni w Bogu."

FILM SADHAKA

Poniżej zamieszczamy również link do fragmentu wyjątkowego dokumentu Jake'a Clennella o BKS Iyengarze z udziałem m.in. Ks. Joe Pereiry pt: "Sadhaka" (http://sadhakafilm.net/trailer.html)

 Pereira 2017_1


 

Plan Warsztatu:

Czwartek 14.06

14:30 - 15:30 Rejestracja oraz rozdanie identyfikatorów (identyfikatory będą obowiązywać od początku do końca warsztatu)

16:00 - 19:00 Sesja asan oraz pranajama

Piątek 15.06

09:00 - 12:00 Sesja asan

17:00 - 19:00 Pranajama lub klasa medyczna

Sobota 16.06

09:00 - 12:00 Sesja asan

17:00 - 19:00 Pranajama lub klasa medyczna

20:00 Msza Św. z Ks. Pereirą

Niedziela 17.06

09:00 - 13:00 Sesja asan oraz pranajama


 

ZAPISY - INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Cena warsztatu: 590 zł.  

Rezerwacja: Rezerwacji dokonuje się poprzez wykonanie obu poniższych czynności:

- wpłatę zadatku 190 zł *  na konto bankowe poniżej z opisem ks. Joe Pereira 2018 (liczba miejsc ograniczona; decyduje kolejność wpłat):

Paweł Sowiński ING Bank Śląski 20 1050 1575 1000 0023 0963 0107

- oraz wpis na listę uczestników mailem: kontakt@joganamaste.pl (z załączeniem POTWIERDZENIA WPŁATY i nr tel.). 

Pozostała kwota (400 zł) płatna gotówką w dniu warsztatu.

Wpłaty zostaną przekazane dla ks.J. Pereiry na działalność fundacji Kripa http://www.kripafoundation.org/ 

Prosimy o dokonywanie wpłaty zadatku wyłącznie w wysokości podanej kwoty. Większe wpłaty będą zwracane do nadawcy przelewu. Dziękujemy!

* w przypadku rezygnacji z warsztatu, chęć wycofania zadatku można zgłaszać max. na 1 miesiąc przed warsztatem. Po tym czasie zadatek jest bezzwrotny.  


Zapisy:
kontakt@joganamaste.pl do końca maja, ale ponieważ ilość miejsc jest ograniczona decyduje kolejność wpłat.

 

Organizatorzy zapewniają dwa koce na osobę oraz krzesła. Państwa prosimy o przywiezienie z sobą: maty, dwóch kostek (drewno lub korek), oraz 2 pasków na osobę. Osoby jadące samochodami prosimy wziąć bolster do jogi (najlepiej z wypełnieniem bawełnianym). Będzie również możliwość kupienia na miejscu mat i kostek - proszę zgłosić chęć zakupu przy zapisie.

Pereira 2017_4 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu!